Konstellatsioonid

03-11-2011
Kaisa Ruul
http://buduaar.ee/Article/article/konstellatsioonid-teraapia-mis-ravib-sassis-peresuhteid-1

Kas oled märganud, et teatud probleemid rändavad justkui perekonnasiseselt? Mured, mis vaevasid sinu vanaema, vaevavad ka sinu ema? Kardad, et võid ka ise samasugustesse konfliktidesse sattuda? Moskva Süsteemsete Lahenduste Instituudis õppinud konstellöör Maire Taska räägib, kuidas nõiaringist on võimalik välja pääseda pereteraapia, täpsemalt konstellatsioonide abil.

Konstellatsioonide näol on tegemist pereteraapia vormiga. Maire sõnul muudavad konstellatsioonid varjatu nähtavaks. Nimelt valib klient sessiooni ajal grupist asendajad endale ja oma pereliikmetele. Ta paigutab pereliikmed ruumi oma sisetunde järgi. Asendajad tunnevad sama, mida inimesed, keda nad asendavad ja nii on võimalik näha, mis toimub kliendi enese peresüsteemis.

Silma paistavad pinged, miks ei toimi ema ja lapse või mehe ja naise omavahelised suhted. Niimoodi kerkib meie ette perepilt, kus on näha üksindus, armastus, valu ja kõik, mida tunnevad pereliikmed teineteise suhtes. Tänu sellele mõistame, et oleme seotud kogu oma suguvõsaga, meeldigu see meile või mitte. Konstellatsioonid aitavad pilti vaadelda tervikuna.

Kogu meie elu seisneb süsteemides. Kõige väiksem süsteem on aatom ja kõige suurem on universum. Konstellatsioonides on võimalik näha kuni seitsme põlvkonna sidemeid. Loomulikult oleme me kõik pärit erinevatest peredest, kuid igaühel meist on sugulastega suhetes midagi lõpetamata. Maire leiab, et seepärast võivad konstellatsioonid tulla kasuks kõigile.

See meetod võimaldab tööd teha iga probleemiga, mis tekitab meis emotsionaalset rahulolematust või praktilisi raskusi, sest psühholoogiliste probleemide juured on peaaegu alati seotud lahendamata perekonfliktidega. Takistused, mis ei lase meil elada täisväärtuslikku elu, ei teki kunagi tühjalt kohalt.

Seotus sugupuuga

Maire selgitab, et Saksa psühhoterapeudi Bert Hellingeri loodud psühhoteraapilisel meetodil on eesti keeles kolm nimetust – konstellatsioon, süsteemne lahendus ja süsteemne paigutus. Süsteemne lahendus tuleneb sellest, et meetod on suunatud parima lahenduse leidmiseks peresüsteemis. Süsteemne paigutus aga seepärast, et töö käigus leitakse lahendus, kus igal pereliikmel on oma parim koht, kus kõik pereliikmed tunnevad end maksimaalselt hästi. Meetod vaatleb inimest kui elementi peresüsteemis.

Me oleme kõik seotud oma perega ning kui peresüsteemis on kõik hästi, tunneme end tervikliku ja tervena. Maire rõhutab, et kõik inimesed elavad sidemetes teistega ning meid juhib alateadvus. Kui kujutada ette ennast kui puud, siis selle puu juurteks on meie esivanemad. Terved juured aitavad puul kasvada ja areneda. Puul on suur võra, kelleks on lapsed ja järgnevad põlvkonnad. Konstellatsioonide käigus tervendatakse puu juuri, et mahlad saaksid jälle vabalt liikuda.

Põlvest põlve korduvad probleemid

Kindlasti oled märganud, et perekondlikud probleemid on põlvest põlve korduvad. Vanaema oli üksikema ja kasvatas last üksi – ema kasvatab samuti last üksi ja nii edasi. Vanaisa suri viiekümneselt vähki, poeg suri viiekümneselt vähki. Mõnes peres korduvad enesetapud, mõnes peres on kombeks teatud vanuses lahutada. Need korduvsündmused on süsteemsed ja neid aitavad konstellatsioonid lahendada.

Maire toob näite praktikast – üks naine küsis, miks on tema kümneaastane laps sageli palavikus ega taha õppida. Töö käigus aga selgus, et sel emal oli enne last mitu aborti olnud. Keegi ei tunnistanud neid sündimata lapsi, kuid sündinud laps oli nendega hinge tasandil seotud. Ema ja isa vaatasid aga mujale. Alles pärast seda, kui vanemad võtsid aborteeritud lapsed oma hinge, said nende sündinud laps vabaks. Maire esitab küsimuse, et millise hinnaga sai see laps oma elu? Milleks ta pidigi õppima, kui liikumine oli surma? Paari päeva pärast helistas õnnelik klient Mairele ja rääkis, et laps on õnnelik ja möllab kodus ringi. Konstellatsioonid näitavad, et surnud mõjutavad meie elu tihti rohkem kui elavad. Samuti aitavad konstellatsioonid lõpetada need sidemed ja annavad meie alateadvusele õiguse olla taas õnnelik.

Meid painavad lõpetamata suhted

Samamoodi mõjutavad meie elu lõpetamata suhted. Need põhjustavad sageli uusi lahkuminekuid ja lahutusi. Töö käigus on võimalik näha, kas side on lõpetatud. Sideme lõpetamine kergendab ka lahkuminekuid. Maire toob taas näite. Noored olid elanud koos kaks aastat ja läksid lahku. Korter kuulus naisele, kuid mees keeldus asju ära viimast. Tülitseti pidevalt. Seejärel tegi Maire kliendiga töö suhte lõpetamise peale. Pärast suhte tasakaalustamist saigi olukord lahenduse rahulikul moel ja mees tuli lihtsalt oma asjadele järele.

Konstellatsioonid töötavad ka armukolmnurkadega. Need näitavad, mida hing tegelikult tahab. Saksa arst Stefan Hauzner viis konstellatsioonid isegi kaugemale ja tõestas, et paljude haiguste põhjused on psühhosomaatilised. Kui kõrvaldada haiguse tekkepõhjus, on võimalik paranemine. Jällegi on Mairel näide praktikast. Klient põdes astmat ning haigus süvenes pärast tädi surma. Kliendi emal on aga oma õe ees süütunne. Seda elab üle tema tütar astma näol. Töö käigus lahendati õdedevahelised suhted ja astma kadus. Polnud vaja enam inhalaatorit ning aja möödudes kadus tarvidus ka ravimite järele.

Milliste probleemidega konstellatsioonid tegelevad?

Svagito R. Liebermeister ütleb, et konstellatsioonid sobivad kõigile, kel on olnud isa ja ema. Need aitavad otsida perekonfliktide põhjuseid ja lahendusi, tegelevad vanemate ja laste vaheliste suhetega. Teemaderingi kuuluvad näiteks alkoholism, narkomaania, väärkohtlemine, isegi intsest, ja probleemid lapsendatud lastega.

Tööd tehakse ka ülekantud tunnetega. Näiteks hirmu, agressiooni ja kurbusega. Samuti on tähelepanu all psühhosomaatilised haigused (näiteks lastetus, astma, allergiad).
Oluline teema on ka surm – kuidas lähedase kaotus mõjub perele, sellega leppimine, lõpetamata suhted surnutega, sündimata ja varasurnud lapsed.

Nagu eelnevalt mainitud, leiab abi ka sassis paarisuhete ja armukolmnurkade puhul. Tegeletakse ka põlvkondadevahelistele konfliktele lahenduste leidmisega ning pere- ja suguvõsasiseste hierarhiatega. Optimaalseid lahendusi aidatakse leida ka peredes, kus on lapsi eelmistest abieludest.

Töö käik

Maire sõnul vabastab lahenduste leidmine konstellatsioonide abil võimsad jõud, mis võimaldavad lühikese ajaga lahendada probleemi ja luua vundamendi tulevikuks. Töö käib mitte rohkem kui kolme kuu tagant. Tihti piisab ühest või kahest tööst ehk sessioonist.

Organisatsioonides võib seda siiski teha sagedamini. Töö mõjub kõigile pereliikmetele, kuid alla kuueteistaastaste laste puhul tehakse seda vanemate kaudu. Lapsed on meiega väga seotud ja peegeldavad rohkem oma vanemate või vanavanemate probleeme.
Kõik me oleme unikaalsed ja mõnele piisabki vaid ühest tööst, mõnele läheb rohkem vaja.